Prezydent powołał Marcina Kulaska na ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jednocześnie ze stanowiska został odwołany Dariusz Wieczorek. Obaj politycy reprezentują Nową Lewicę.
– Dziękuję panu ministrowi za sprawowanie funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego przez ponad rok. Dziękuję za wszystkie działania, które były dobrze oceniane przez przedstawicieli polskiej nauki. Oczywiście, były różne sytuacje, wszyscy o tym wiemy, ale też dziękuję za to, że w tych trudnych momentach pan minister umiał w sposób odpowiedzialny spojrzeć na rzeczywistość także i ją ocenić – zwrócił się na początku do Dariusza Wieczorka prezydent Andrzej Duda.
Prezydent podziękował także za „służbę publiczną i za pracę” oraz wykonywanie obowiązków w rządzie. Z kolei zwracając się do nowego ministra Marcina Kulaska pogratulował nominacji i przyznał, że przyjmuje on na siebie poważne zadanie.
– Polska nauka rzeczywiście od wielu, wielu lat wymaga poważnego wsparcia. Uśmiecham się, bo kiedy realizuję tutaj na tej sali nominacje profesorskie, to zawsze mówię, że prezydent wręczywszy te nominacje ma do państwa profesorów tylko prośby, a pierwszą z nich jest, żeby ktoś przybył tutaj kiedyś do Pałacu Prezydenckiego i przedstawił się jako zdobywca Nagrody Nobla – dodał.
Głowa państwa podkreśliła także, że cieszy się, iż minister w swoich pierwszych słowach po uzyskaniu powołania zadeklarował dialog ze środowiskiem naukowym i zapewniła, że również jest otwarta na dialog.
– Rzecz jasna nie we wszystkim się będziemy zgadzać , to też jest dla mnie oczywiste, że tak może być, ale zawsze możemy rozmawiać i wierzę głęboko, że tak będzie i może być pan minister przekonany, że w Pałacu Prezydenckim to pole do rozmowy jest – przekazał Andrzej Duda.
Głos podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim zabrał również szef rządu, premier Donald Tusk, który także rozpoczął od podziękowań.
– Dziękuję panu ministrowi Wieczorkowi. Podjął się zadania bardzo trudnego i warto uświadomić sobie, jak ciężkiego zadania się podjął, biorąc pod uwagę stan nauki i zło, które było tak ewidentne w tych relacjach między państwem, publicznymi pieniędzmi i polską nauką. Czyszczenie tej sytuacji wymagało zarówno wielkiej determinacji, jak i delikatności i trochę przypominało pole minowe – przekazał.
Jak zaznaczył, przychodzący minister nie przyszedł „ani dla chwały, ani wdzięczności, ale dla wykonania bardzo konkretnego i poważnego zadania”.
– Jesteśmy w czasach, gdzie nauka odgrywa rolę, absolutnie to jest bezprecedensowe w porównaniu do przeszłości… Nie przypadkowo dzisiaj także są dzisiaj minister obrony narodowej, minister spraw zagranicznych i administracji oraz minister aktywów państwowych, bo dzisiaj bezpieczeństwo zewnętrzne, jak i bezpieczeństwo wewnętrzne oraz przyszłość gospodarki na świecie jest bezpośrednio związana z badaniami naukowymi i nauką – nadmienił.
Premier zwrócił też uwagę, że wojna w Ukrainie jak w soczewce pokazała, kto zyskuje przewagi w tak dramatycznych chwilach, jak np. agresja.
– Kto ma przewagę naukową, będzie bezpieczny w przyszłości. Kto na tym polu przegrywa, może przegrać na każdym innym polu – przekonywał.
Na koniec szef polskiego rządu zapowiedział, że zamierza w piątek rozmawiać z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem także o przełożeniu najnowszych osiągnięć naukowych m.in. na pole walki.
– Będę chciał przy pomocy pana ministra (Kulaska – red.) roztoczyć specjalną pieczę nad grupą młodych, niezwykle obiecujących naukowców i równocześnie też przedsiębiorców – zapowiedział.
źródło: interia.pl
foto: https://www.gov.pl/web/primeminister/marcin-kulasek