Urzędy skarbowe coraz częściej zaglądają na nasze konta bankowe. Od 1 lipca 2022 r. do 31 marca 2024 r. naczelnicy urzędów skarbowych i urzędów celno-skarbowych skierowali do instytucji finansowych ponad 3,5 tys. żądań uchylenia tajemnicy bankowej i ujawnienia informacji o rachunkach rozliczeniowych – informuje serwis wyborcza.biz.Od 1 lipca 2022 roku skarbówka dostała nowe uprawnienia. Naczelnik Urzędu Skarbowego może zwrócić się do banku z żądaniem wydania informacji bankowej również takiej osoby, która nie ma statusu podejrzanego. W jednym z przepisów Polskiego Ładu zastąpiono bowiem słowo „podejrzany” określeniem „osoba fizyczna”.
Skarbówka wchodzi na konta bankowe Polaków
Jak pokazują dane, z tych uprawnień coraz częściej korzystają organy skarbowe.Od 1 lipca 2022 r. do 31 marca 2024 r. naczelnicy urzędów skarbowych i urzędów celno-skarbowych skierowali do instytucji finansowych ponad 3,5 tys. żądań uchylenia tajemnicy bankowej i ujawnienia informacji o rachunkach rozliczeniowych – informuje serwis wyborcza.biz.
O jakie konkretnie informacje skarbówka może zapytać bank? O posiadanych lub współposiadanych rachunkach bankowych, lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców.Skarbówka dowie się także o zawartych umowach kredytowych lub umowach pożyczki, z podaniem wysokości zobowiązań wynikających z tych kredytów lub pożyczek, celów, na jakie zostały udzielone, i sposobu zabezpieczenia ich spłaty, – Skala dokonywanych blokad rachunków czy też inwigilowania rachunków bez podstawy prawnej w Polsce na tle innych państw Europy jest ewenementem. Do niedawna takie było też w tej sprawie stanowisko polskich sądów, które jasno orzekły, że bez ich decyzji nie można nikogo pozbawić dostępu do jego środków – mówił w 2023 roku w rozmowie z money.pl ekspert podatkowy Admiral Tax, Paweł Nejman.
źródło:money.pl